ביטוח רכב

סוגי ביטוח

בישראל ישנם שני סוגים עיקריים של ביטוחים לרכב:

ביטוח חובה - ביטוח לנזקי גוף (פציעה או מוות) שעלולים להיגרם לנהג, לנוסעי הרכב או לאנשים שמחוץ לרכב בתאונת דרכים. על פי "פקודת ביטוח רכב מנועי", אסור לנהוג ברכב שאינו מבוטח בביטוח חובה.

ביטוח מקיף - נקרא גם ביטוח רכוש, אינו חובה על פי חוק, וכולל שני סוגי ביטוח:

  • ביטוח עצמי - זהו ביטוח לנזקי רכוש שעלולים להיגרם לכלי הרכב בשל מקרים המפורטים בפוליסה (מקרה הביטוח) כתוצאה מתאונה, נזק או אסון טבע כלשהם (למשל: גניבה, חבלה, שריפה, הצפה וכדומה) ולאחריות חוקית כלפי צד שלישי בשל נזקי רכוש.

  • ביטוח צד ג' - ביטוח אחריותו החוקית של בעל הרכב לנזקי רכב ורכוש של צד שלישי שנגרמו על ידי הרכב המבוטח (למשל רכב מבוטח שפגע ברכב אחר או ברכוש שאינו רכב, כמו גדר, מבנה וכדומה).

ביטוח ציוד מכני הנדסי – צ.מ.ה, מהו?

מונח בביטוח הנדסי – הפוליסה לביטוח ציוד הנדסי נועדה לכיסוי ציוד נייד כמו: כלים חקלאיים, טרקטורים, מלגזות, מחפרונים, מערבלים, נגררים, קטפות, דחפורים ועגלות. חלק ניכר מהציוד המבוטח לפי פוליסה זו, ניתן לבטח לפי פוליסת ביטוח רכב. הביטוח מכסה נזק תאונתי אשר נגרם לציוד על בסיס "כל הסיכונים". החריג העיקרי בביטוח זה הוא נזק אשר ניתן לבטחו לפי הפוליסה לביטוח סיכוני שבר מכני. לפיכך נהוג לא פעם לערוך לכלי אחד (למשל מלגזה או טרקטור חקלאי) שני ביטוחים משלימים: ביטוח ציוד מכני הנדסי וביטוח שבר מכני. לביטוח כלי רכב מנועי מוסיפים גם ביטוח חובה וביטוח אחריות חוקית כלפי צד שלישי לפי הפרק השני של פוליסת ביטוח רכב רכוש.

company-images